Deklaracja Dostępności         telrfon 84 6313434           telrfon spzlojec@op.pl      
Stona główna Logowanie
Chmurki
Chmurki
Baner tytuł
Ozdoba1
Słońce
Napis
Dziecko 1
Dziecko 2
Lupa   Przycisk 1 Przycisk 2 Przycisk 3 Przycisk 4

 
 

00016002


 
Grudzień 2017
03
Niedziela
OBCHODY ROCZNICOWE
Archiwum
Ikona  Ikona

Wstecz
Dalej

 

75 ROCZNICA WYSIEDLEŃ I PACYFIKACJI ZAMOJSZCZYZNY
8 ROCZNICA NADANIA SZKOLE PODSTAWOWEJ W ZŁOJCU IMIENIA DZIECI ZAMOJSZCZYZNY

,,Liczne mogiły na Ziemi Zamojskiej
Mówią nam o tych, którzy czci są godni... ''

            W grudniu 2017 roku mija 75 lat od tragicznych wydarzeń, jakimi były wysiedlenia ludności Zamojszczyzny. Nawóz, Staw Noakowski, Staw Ujazdowski, Ruskie Piaski, Wólka Złojecka, Złojec, Zarudzie to miejscowości z terenu gminy Nielisz, które zostały całkowicie wysiedlone.
           Akcja ta była przeprowadzana zimą, zazwyczaj nocą. Wieś otaczano kordonem, Niemcy wpadali do mieszkań, budzili ze snu i wypędzali z domostw. Wysiedlanym dawano kilkanaście minut na zabranie osobistych rzeczy i żywności, czasem tylko jednego lub kilku bochenków chleba. Akcje przeprowadzano brutalnie: ludność bito karabinami, szczuto psami, oddzielano dzieci od matek. Każdą grupę oddzielnie ładowano na furmanki i wieziono do Zamościa ,,za druty''. W ten sposób 35 - 40 tysięcy polskich dzieci pozbawiono swoich rodziców i domów. Część z nich sukcesywnie była wywożona w głąb Rzeszy, tysiące zginęły. Ci, którzy przeżyli, tak wspominają swoje dzieciństwo:

,,Miałem wówczas dokładnie 6 lat. Od domu do domu chodzili uzbrojeni esesmani i nakazywali, aby wszyscy wyszli przed bramy swoich zagród. Wszyscy baliśmy się. Ja z lękiem patrzyłem na twarze rodziców i sąsiadów. Każdy trzymał w ręku jakąś część 10-kilogramowego tobołka, bowiem tyle tylko Niemcy pozwolili nam zabrać. Jako najmłodszy wyniosłem tylko swoje zabawki - garść metalowych żołnierzyków. Przechodzący obok nas żandarm wytrącił mi ,,moje wojsko'' i butem zaczął wdeptywać je w ziemię''.
,, Ja miałam wtedy 11 lat. Przywieziono mnie transportem z Zamojszczyzny wraz z mamą. Dygocąc z zimna i strachu na skostniałych nogach przeszłam przez bramę Oświęcimia, otrzymując tylko dwie pałki po głowie. Za mną szła moja matka, widziałam ją wtedy po raz ostatni''

        Szkoła Podstawowa w Złojcu od ośmiu lat nosi imię Dzieci Zamojszczyzny, od tamtego czasu co roku uroczyście obchodzi obie rocznice. W tym roku przypadła ona 3 grudnia i odbywała się w Kościele Parafialnym p.w. Chrystusa Króla w Złojcu. Na uroczystość przybyli Kombatanci z Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Koła Gminnego w Nieliszu, pan Julian Grudzień uczestnik tamtych wydarzeń, a obecnie Prezes Zarządu Okręgu Zamość Polskiego Związku byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, uczniowie i nauczyciele ze szkoły podstawowej wraz z panią Dyrektor oraz zaproszeni goście: Wójt Gminy Nielisz pan Adam Wal, Radni Powiatu i Gminy, przedstawiciel Wojewody Lubelskiego, Poczty Sztandarowe Szkół, przedstawiciele instytucji z terenu gminy Nielisz oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta z GOK w Nieliszu.
Z tej okazji Ksiądz Proboszcz Tomasz Rogowski odprawił mszę świętą. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Złojcu przygotowani przez panie: Marię Gałaszkiewicz i Edytę Karpiuk zaprezentowali wzruszający montaż słowno-muzyczny, poświęcony pamięci wszystkim tym, którzy cierpieli, bohatersko walczyli, oddali życie za naszą wolność, wszystkim ofiarom wojny, a w szczególności Dzieciom Zamojszczyzny. W tym roku również towarzyszył nam symbol wysiedlonych dzieci; portret Czesi Kwoki, byłej uczennicy naszej szkoły, wysiedlonej z Wólki Złojeckiej w grudniu 1942, a zamordowanej zastrzykiem fenolu w Oświęcimiu 12 marca 1943 roku.

Pani Dyrektor Grażyna Ciastoch odczytała list, który do uczestników uroczystości skierował pan Kazimierz Szałata, autor hymnu naszej szkoły.

Na zakończenie uroczystości młodzież i zaproszeni goście złożyli kwiaty przy tablicy upamiętniającej Dzieci Zamojszczyzny.
,,Męczennicy mali,
Bohaterscy ... święci...
Ciałem dawno zmarli
Lecz żywi w pamięci''
Maria Onuch-Gałaszkiewicz,
Renata Pańczyk

       WSTECZ Miejsce publikacji: Archiwum Autor: M.Onuch-Gałaszkiewicz,R.Pańczyk
Utworzono: 2017-12-03, Aktualizowano: 2017-12-05.
Odsłon: 36922 razy
 
TWOIM ZDANIEM

        Dodaj komentarz

 
 
 
Chmurki 1
Chmurki 2
WAŻNE TERMINY
N Pn Wt Śr Cz Pt So
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13

Najnowsze publikacje:

Warto przeczytać:

Mail

Szkoła Podstawowa
im. Dzieci Zamojszczyzny w Złojcu

Złojec 226
22 - 413 Nielisz
pow. zamojski, woj. lubelskie

Telefon tel. 84 6313434

spzlojec@op.pl   www.spzlojec.net

Inspektor Ochrony Danych:
Joanna Marczuk-Domińska joanna.marczuk@cbi24.pl

Mirosław Kuduk © 2017
  Proszę czekać... TłoTłoTło 
  Tło
  Proszę czekać... TłoTło 
  Tło
   Tło 

 
 


 
   
Ładowanie